Leće i upale očiju

Leće i upale očiju

Leće i upale očiju
  • Objavljeno: Četvrtak, 07.01.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Leće i upale očiju

Upala oka je obrambeni biološki proces kao odgovor na oštećenje tkiva. Kod nosioca kontaktnih leća upala je često udružena s oštećenjem površine rožnice, tzv. epitela, bakterijskom ili nekom drugom infekcijom, različitim toksičnim ili alergijskim uzrocima, nedovoljnim čišćenjem i skupljanjem bjelančevina na površini leće i mehaničkim uzrocima (loše filtrirana leća). Sklonost upali češće je izražena kod nosioca mekih kontaktnih leća nego polutvrdih, no riječ je više o potrebi veće higijene mekih kontaktnih leća. Kod liječenja je potrebno prekinuti nošenje kontaktne leće dok se upala ne izliječi. To je ponekada teško, pogotovo ako je visoka dioptrija, a u praksi se pokazalo da mnogi nosioci kontaktnih leća nemaju u rezervi dioptrijske naočale. Zbog toga je neophodno da svaki nosilac kontaktnih leća ima u slučaju potrebe, kada skine kontaktne leće, dioptrijske naočale.

Akutni upalni odgovor oka na leće uključuje jutarnje buđenje uz bol, osjetljivost na svetlo, suzenje i crvenilo oka. Sličnu reakciju oka uzrokuju upalno toksični podražaji, mehanička iritacija, kao i osjetljivost na otopine za čišćenje i čuvanje kontaktnih leća. Bez obzira na uzrok, leće treba prestati nositi, te primijeniti antibiotske kapi najkasnije 24 do 48 sati nakon pojave simptoma. Leće treba ponovo nositi po smirivanju simptoma isključivo tijekom dana.

Najčešća i najpoznatija komplikacija nošenja mekih kontaktnih leća je konjunktivitis gigantskih papila (GPC), čija pojava je kombinacija imunološkog i mehaničkog mehanizma. Ovaj oblik konjunktivitisa najčešće se javlja pri nošenju  mekih kontaktnih leća čija je trajnost od 3 mjeseca do godine dana. Liječenje ove vrste upale vrši se primjenom antialergijskih kapljica koje će odrediti oftalmolog.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije