Seboreja – simptomi i kako ju izliječiti na prirodan način
Svrbi vas koža? Na vlasištu se pojavljuju suhe ljuskice koje teško uklanjate? Primjećujete otekline i crvenilo na koži, popraćeno neugodnim peckanjem? To znači da vjerojatno imate seboroični dermatitis (seboreju).
To je, sve češća, kožna bolest koja nalikuje psorijazi, ekcemima ili alergijskim reakcijama. Seboreja se može pojaviti bilo gdje na tijelu, a najčešće se javlja na području lica i vlasišta, odnosno glave.
Uzroci seboreje
Liječnici još uvijek ne znaju što točno uzrokuje seboroični dermatitis, no vjeruju da ga mogu potaknuti sljedeći čimbenici:
- stres
- genetika
- gljivice
- određena medicinska/zdravstvena stanja
- neki lijekovi
- hladno vrijeme i suhi zrak
- alergije
- nepravilna higijena
Najpodložnija skupina su novorođenčad i odrasle osobe između 30 i 60 godina. Od seboreje češće obolijevaju muškarci, kao i osobe masne kože.
Atopijski dermatitis - što možete učiniti?
Ovi medicinski uvjeti također mogu povećati rizik od nastanka seboreje:
- akne
- sida
- alkoholizam
- depresija
- poremećaji u prehrani
- epilepsija
- srčani ili moždani udar
- Parkinsonova bolest
- psorijaza
- rosacea
Simptomi seboreje
Seboreja se najčešće pojavljuje na području lica, posebice na području nosa, u obrvama ili iza ušiju. Međutim, seboroični dermatitis se može pojaviti i na tijelu i to na:
- sredini prsa
- oko pupka
- stražnjici
- naborima ruku i nogu
- preponama
- ispod grudi
Kod beba, seboreja se može pojaviti na području stražnjice i najčešće je uzrokovana pelenskim osipom.
Seboreju možemo lako prepoznati po crvenilu i suhoj koži, koja može izuzetno svrbjeti i peckati. Također se često pojavljuju i ljuskice na koži, poznate kao perut.
Ovi simptomi su jače izraženi zimi, uslijed neispavanosti, stresa, neurednog ili nezdravog načina života (nezdrava prehrana, konzumacija alkohola i duhanskih proizvoda).
Liječenje seboreje
Seboroični dermatitis može proći sam od sebe. Nažalost, češći je slučaj da nas seboreja prati tijekom cijelog života. Dobra je stvar što se seboreja uglavnom pojavljuje periodično i kada otkrijemo valjanu terapiju, možemo ju držati pod kontrolom.
Dojenčad i djeca svakako trebaju savjet pedijatra i dermatologa s obzirom na osjetljivost njihove kože. Prije upotrebe bilo kakvog šampona, omekšajte odumrle stanice kože na tjemenu djeteta. Nanesite mineralno ulje na površinu kože i lagano četkajte mekom četkom kako biste uklonili ljuskice kože.
Lice i tijelo svakodnevno perite blagim sapunom i vodom.
Sunčeva svjetlost može zaustaviti razvoj gljivica, stoga umjereno izlaganje suncu može ublažiti simptome seboreje.
Također možete, prije šamponiranja, na tjeme nanijeti maslinovo ulje i ostaviti da djeluje barem 20 minuta. Potom kosu dobro oprati na uobičajeni način.
Gljivice na tjemenu, koje uzrokuju seboreju, možete zaustaviti i mješavinom organskog jabučnog octa i vode u omjeru 1:2. Nakon pranja, tjeme prelijte ovom mješavinom i pustite nekoliko minuta. Isperite mlakom vodom i osušite kosu.
Iako sušilo isušuje kosu, ne preporučuje se sušiti ju na zraku jer gljivice obožavaju mračna i vlažna područja, što je upravo vaše tjeme nakon pranja kose. Pokušajte prosušiti tjeme niskom temperaturom sušila za kosu, a ostatak kose neka se prirodno posuši na zraku.
Za hitne slučajeve, zahvaćeno područje natapkajte ohlađenim čajem kamilice, a nakon toga nanesite neki blagi prirodni melem ili gušću kremu.
U slučaju jače izraženih simptoma, svakako potražite savjet liječnika.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345