Karijes bočice

Karijes bočice

Karijes bočice
  • Objavljeno: Petak, 18.09.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Majka i dijete

Kako liječiti karijes bočice?

Karijes bočice liječi se ovisno o kliničkoj slici u trenutku djetetova posjeta stomatologu. Ako je karijes otkriven dosta rano, kada su na zubima uočljiva samo demineralizirana područja u obliku bijelih mrlja i linija, moguće je remineralizaciju i oporavak zuba potaknuti primjenom fluorida i promjenom načina prehrane. Da bi ti postupci bili učinkoviti, potrebno je posjetiti stomatologa koji će procijeniti djetetov rizik za razvoj karijesa, te će eventualnopreporučiti dodatne preventivne i terapijske mjere.

Ako je karijes toliko uznapredovao da su lezije vidljive okom, stomatolog će ukloniti omekšale i razorene dijelove tvrdih zubnih tkiva kako bi spriječio njegov daljnji napredak. Ovisno o veličini, razorena područja zuba mogu se nadomjestiti odgovarajućim stomatološkim ispunima.

Iako to kod nas nije uobičajena praksa, pojedini stomatolozi pogotovo u razvijenim zemljama preporučuju izradu posebnih krunica i navlaka za mliječne zube.

Ako je karijes zahvatio pulpu zuba, treba je pokušati izliječiti kako bi se zadržao zub u čeljusti. Međutim, ako su prisutne upale, apscesi ili gnojne fistule, zub treba izvaditi. Pritom treba voditi računa o tome da takva stanja mogu ostaviti traga na zametku trajnog zuba koji je u neposrednoj blizini najčešće u obliku promjene boje (diskoloracija).

Osim toga, budući da su mliječni zubi čuvari mjesta za trajne zube, njihovo prerano vađenje može dovesti do nepravilnog postava trajnog nasljednika. Stoga je mliječne zube najbolje nastojati sačuvati u ustima sve do neposrednog nicanja trajnih nasljednika. Iako i stomatolog opće prakse može pružiti stomatološku skrb djetetu, uklanjanje karijesa i liječenje zuba kod djece, pogotovo u složenijim slučajevima i u situacijama kada su djeca manje kooperativna najbolje je prepustiti stomatologu specijalistu pedodoncije, koji je posebno educiran i opremljen za rad s djecom. Iako se većina zahvata može raditi pod lokalnom anestezijom, ponekad je, a posebno u vrlo male i/ili nekooperativne djece potrebno primijeniti sedaciju ili opću anesteziju.

Poželjno je dijete dovoditi stomatologu svakih od tri do šest mjeseci kako bi on, osim sanacije karijesa, mogao pratiti rast i razvoj čeljusti. Naime, primijeti li se da je zbog izvađenih mliječnih zuba došlo do poremećaja u normalnom razvoju čeljusti, potrebno je konzultirati stomatologa specijalista ortodoncije kako bi se spriječio nastanak većih anomalija izradom odgovarajućega ortodontskog aparata.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije